Kurtulunmamış / Unerlöst

Corpus G, 12 Ocak-12 Şubat 2018 tarihlerinde “Kurtulunmamış / Unerlöst” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Çağrı Saray’ın üstlendiği sergi; Didem Erbaş, Eda Aslan / Çağrı Saray, Emin Çelik, Fatih Temiz, Larissa Araz ve Neslihan Koyuncu’nun yapıtlarından oluşuyor.

Alman sosyolog ve film teorisyeni Siegfried Kracauer’in kullandığı bir kavram olan “unerlöst” ‘kurtulunmamış’ anlamına gelmektedir. Enzo Treverso da Geçmiş’i Kullanma Kılavuzu’nda Kracauer’in unerlöst kavramını Auschwitz kampından bir görüntünün ya da bir tutuklu fotoğrafının yakını için “kurtulunmamış” bir gerçekliği temsil ettiğinden bahseder.

“Kurtulunmamış” kelimesini kavramsallaştırdığımızda ve terimi özellikle de bu coğrafya üzerinden düşündüğümüzde, kişisel belleğimizle toplumsal bellek arasında ilişki kurabileceğimiz birbirinden farklı çok sayıda durum ya da travma ile karşılaşmamız mümkün.

Geçmişi donuk ve geride bırakılmış bir zaman dilimi olarak değil de, halen bugünle ve şimdiyle yeniden şekillenen, biçim değiştiren ve hatta temsil bağlamında değişkenlik gösteren hareketli bir görüntü gibi ele aldığımızda hafızamızda tek bir “an’a” dair “kurtulunmamış” çok sayıda anı taşıyoruz. Bunların bir bölümü parçalar halinde-dağınık, yarı transparan bazıları ise daha net. Birçoğu sureti sürekli olarak değişim içinde olan bir hegemonyanın bize sistematik olarak sunduğu, bize öğrettiği ve içimize sirayet etmiş olan ve bundan kurtulmaya çalışırken “anma takıntısına” dönüşmüş an’lardır.

 

Corpus G

Büyükdere Cad. No:127, Astoria AVM, B2/03, Esentepe – Şişli
Pzt – Cmt: 11.00 – 20.00

 

 

Kötülüğü Gördüm

12 Haziran 2018

Ekphrasis: Görünür ile Söylenir Arasındaki Geçitler

12 Haziran 2018